Сітроен С3: огляд поколінь і сучасних версій

Сітроен С3 залишається одним із наймасовіших компактних хетчбеків французької марки, який з 2002 року пройшов шлях від класичного міського авто до крос-хетчбека з підвищеним кліренсом і гібридними силовими установками. Четверте покоління, що з’явилося на ринку з 2024 року, поєднує фірмовий комфорт підвіски Advanced Comfort із сучасними двигунами 1.2 Turbo та м’яким гібридом на 48 вольт. Модель орієнтована на водіїв, які шукають практичний автомобіль для щоденних поїздок містом і трасою без надмірних витрат на утримання.

Українським покупцям доступні бензинові версії з механічною коробкою та гібридні з автоматом, а також електричний ë-C3 з батареєю LFP. Ключовими перевагами залишаються м’який хід на нерівностях, достатній об’єм багажника 310 літрів і відносно доступна ціна порівняно з однокласниками європейського виробництва. За даними Вікіпедії, сумарний випуск перших трьох поколінь перевищив 5,6 мільйона автомобілів.

Історія Сітроен С3: від Saxo до крос-хетчбека

Перше покоління Сітроен С3 з’явилося у 2002 році як пряма заміна моделі Saxo і одразу отримало сучасну для того часу платформу PF1. Автомобіль вирізнявся м’якою підвіскою, просторим салоном і доступними дизелями HDi, які демонстрували витрату близько 4,4–4,5 л на 100 км. Виробництво тривало до 2009–2010 років (у деяких країнах довше), а загальний тираж першого покоління перевищив 2,25 мільйона одиниць. Окремо існувала версія Pluriel із знімним дахом, яка дозволяла кілька варіантів відкритого кузова.

Друге покоління, представлене у 2009 році, виросло в габаритах і отримало характерне панорамне лобове скло з широким кутом огляду. Під капотом з’явилися двигуни серії Prince (співпраця з BMW), а також економічніші HDi. Рестайлінг 2013 року приніс нові світлодіодні денні ходові вогні та оновлений дизайн передньої частини. Це покоління розійшлося тиражем понад 1,3 мільйона примірників і заклало основу для подальшого фокусу на комфорті.

Третє покоління дебютувало у 2016 році з яскравим дизайном, опціональними Airbump і широкою палітрою кольорів. Двигуни PureTech 1.2 стали основними, а платформа залишилася знайомою. Модель активно продавалася в Європі, а також мала окремі версії для ринків Індії та Латинської Америки з вищим кліренсом. До 2021 року сумарний випуск усіх поколінь перевищив 4,5 мільйона автомобілів.

Четверте покоління: дизайн, розміри та комфорт

Четверте покоління Сітроен С3 (кодове позначення CC21) презентували у жовтні 2023 року, а серійні продажі в Європі стартували навесні 2024-го. Автомобіль зібрали на заводі в словацькій Трнаві. Дизайн став більш кросовероподібним: вищі арки, захисні накладки, С-подібна оптика і підвищений кліренс, який у деяких версіях досягає 197 мм. Довжина складає 4015 мм, ширина без дзеркал — 1755 мм, висота — 1577 мм, колісна база — 2540 мм. Такі пропорції зберігають маневреність у місті, але додають відчуття солідності.

Салон отримав сидіння Advanced Comfort з додатковим шаром піни, які краще поглинають вібрації. Підвіска з Progressive Hydraulic Cushions (гідравлічні відбійники) згладжує нерівності ефективніше, ніж у багатьох конкурентів класу. Багажник вміщує 310 літрів, а зі складеними задніми сидіннями об’єм зростає приблизно до 1180 літрів. Цифрова приладова панель і 10,25-дюймовий екран мультимедіа з підтримкою бездротових Apple CarPlay та Android Auto входять уже в базові комплектації.

М’який хід і висока посадка роблять Сітроен С3 четвертого покоління зручним для щоденних поїздок українськими дорогами, де якість асфальту часто залишає бажати кращого.

Двигуни та технічні характеристики

Основний бензиновий агрегат — трициліндровий 1.2 Turbo потужністю 100 к.с. (74 кВт) і крутним моментом 205 Нм. Він працює з шестиступінчастою механічною коробкою. Розгін до 100 км/год займає 10,6 секунди, максимальна швидкість — 160 км/год. Заявлена витрата в міському циклі близько 6,0 л, на трасі — 4,8 л. Важлива деталь: у новому поколінні двигун отримав ланцюговий привід ГРМ замість ременя, що підвищує надійність порівняно з попередніми PureTech.

М’який гібрид 1.2 Hybrid розвиває близько 100–110 к.с. у системі з 48-вольтовим електродвигуном і працює з шестиступінчастою автоматичною коробкою з подвійним зчепленням. Розгін до сотні покращується до 9,8–9,9 секунди, середня витрата знижується до 5,0–5,5 л. Система дозволяє рухатися на електротязі на коротких дистанціях і ефективніше відновлює енергію під час гальмування.

Електричний ë-C3 оснащують синхронним мотором на 113 к.с. (83 кВт) і 125 Нм. Батарея LFP ємністю 44 кВт·год забезпечує до 320 км за циклом WLTP. Менша батарея на 30 кВт·год дає близько 200–212 км. Зарядка постійним струмом до 100 кВт відновлює 20–80 % за приблизно 26 хвилин.

Перед таблицею варто порівняти основні силові установки четвертого покоління.

ВерсіяПотужністьКоробка0–100 км/годВитрата / запас ходу
1.2 Turbo100 к.с.МКПП-610,6 с5,5–6,1 л/100 км
1.2 Hybrid100–110 к.с.АКПП-69,8–9,9 с5,0–5,5 л/100 км
ë-C3 44 кВт·год113 к.с.Автомат~10,4 сдо 320 км (WLTP)

Дані узгоджені з офіційними матеріалами Citroën та оглядами Auto.RIA станом на 2026 рік. Гібридна версія найкраще підходить для змішаного режиму експлуатації, тоді як чистий бензин залишається найдоступнішим за початковою вартістю.

Ціни та комплектації в Україні

Станом на жовтень 2026 року офіційні дилери пропонують Сітроен С3 четвертого покоління в комплектаціях Plus і Max. Бензинова версія 1.2 Turbo з механікою в Plus стартує приблизно від 818 000–834 500 грн залежно від року випуску та акцій. Гібридна версія в комплектації Max з автоматом коштує близько 1 043 100 грн. Ціни можуть змінюватися під впливом курсу та спеціальних пропозицій дилерів.

Базова комплектація Plus уже включає кондиціонер, круїз-контроль, сенсори паркування, мультимедіа з великим екраном і повний набір подушок безпеки. Max додає підігрів сидінь і керма, камеру заднього виду, бездротову зарядку смартфона та розширений пакет Advanced Comfort. Гарантія зазвичай становить 3 роки або 100 000 км.

На вторинному ринку досі популярні треті покоління 2016–2020 років з двигунами PureTech 1.2. Їхні ціни суттєво нижчі, проте варто уважно перевіряти стан ГРМ і історію обслуговування.

Практичні аспекти експлуатації

Підвіска Сітроен С3 добре справляється з ямами та стиками, що особливо помітно на українських дорогах поза великими містами. Високий кліренс зменшує ризик пошкодження днища на ґрунтовках і бордюрах. Витрата палива в реальності близька до заявленої при спокійній їзді, але на трасі з частими обгонами може зростати на 0,5–1 л.

Для електричної версії критично важливо мати доступ до домашньої чи робочої зарядки. Швидка зарядка на станціях 100 кВт дозволяє поповнити батарею під час короткої зупинки, але для регулярних міжміських поїздок краще обирати гібрид або бензин. Зимова експлуатація електрички вимагає врахування зниження запасу ходу на 20–30 % у сильні морози.

Поради для покупців

  • Під час тест-драйву зверніть увагу на роботу підвіски на нерівностях — саме комфорт є головною перевагою моделі порівняно з Peugeot 208 чи Renault Clio.
  • Для міського використання з рідкими виїздами на трасу достатньо бензинової версії з механікою; гібрид виправданий при пробігах понад 15–20 тисяч кілометрів на рік.
  • Перевірте наявність актуальної гарантії та історію ТО у дилера, особливо якщо розглядаєте авто з пробігом.
  • При виборі кольору враховуйте двоколірні схеми — вони виглядають виразно, але вимагають уважнішого догляду за лакофарбовим покриттям.
  • Для електроверсії заздалегідь розрахуйте реальний запас ходу з урахуванням клімату та стилю їзди, а також вартість домашньої зарядки.

Ці рекомендації базуються на типових сценаріях експлуатації компактних хетчбеків в умовах українського ринку. Сітроен С3 залишається вдалим вибором для тих, хто цінує м’який хід і практичність вище за гостру керованість чи максимальну динаміку.

More From Author

Дорожній знак перетин зі трамвайною лінією

Балансування коліс: що це та коли потрібно

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *